Abstrakt z hodiny geografie 9 vedecký komplex. Vedecký komplex Ruska. Vedecký a technický komplex Ruska: stav, prognózy a vyhliadky rozvoja. Rusko a ich geografia

"Vedecký komplex." 9. ročník

Ciele: 1. Overiť si vedomosti zo študovanej sekcie "Ekonomika Ruskej federácie"

2. Predstavte koncept „medzisektorových komplexov“ a poskytnite prvú predstavu o funkciách každého z nich.

3. Oboznámiť sa so zložením a geografiou vedeckého komplexu Ruska.

4.Ukážte dôležitosť vedeckého komplexu v ruskej ekonomike.

5. Vytvorte koncept "Technopolis".

Vybavenie: Politická a administratívna mapa Ruska, Učebnica s mapami a tabuľkami, Atlas 9. ročníka, testy na zhrnutie témy „Ekonomika Ruskej federácie“, zošity na samostatnú prácu.

Priebeh lekcie: 1. Preverenie vedomostí na tému "Ekonomika Ruskej federácie" (testovanie) -20 min

2. Naštudovanie nového materiálu - 20 min

Príbeh učiteľa 5 min. O medzisektorových komplexoch (Analýza tabuľky č. 21, str. 86 a obr. 30, str. 87)

Zápis do notebooku. MEDZIODVETVOVÉ KOMPLEXY - skupina vzájomne prepojených odvetví, čiastočne sa navzájom prelínajúcich.

PRIEMYSEL - súbor podnikov, ktoré vyrábajú homogénne výrobky alebo poskytujú homogénne služby.

problémová otázka.

Prečo sa najprv skúma vedecký komplex?

Deti určujú úlohy, ktoré dnes musíme vyriešiť.

EPIGRAF LEKCIE: Slová akademika Moiseeva: „Úspech prichádza do krajín zameraných nie až tak na rozvoj ťažkých a ľahký priemyselťažba zdrojov a dokonca ani vytváranie nových technológií, ale organizácia takej spoločnosti, v ktorej sa uvoľňuje intelektuálny potenciál, odhaľuje sa „ja“, prekvitá iniciatíva a schopnosti.

Plán na učenie sa nového materiálu

1. Medzisektorové komplexy a vzťah medzi nimi. (Rozbor tabuľky č. 21, str. 86 a obr. 30, str. 87)

2. Význam vedeckého komplexu v rozvoji ekonomiky krajiny. Jeho problémy.(Analýza tabuľky 22.23 s. 88, text s. 87

3. Zloženie vedeckého komplexu(Sam-but obr. 31 a text str. 88-89 1-2 odsek)

4.Geografia ruská veda, príčiny nerovnomerného rozmiestnenia výskumných centier(Analýza obr. 32 s. 90, text s. 89(3 odsek)-92)

DODATOČNÝ INFORMÁCIE

Vo vede je zamestnaných 3,5 milióna ľudí, z toho 1 milión sú vedci

RUSKÁ AKADÉMIA VIED --- Moskva (1200 výskumných ústavov, 13 UNIVERZÍT, 84 INŠTITÚTOV, 19 AKADÉMIÍ) Výskumné centrá - Dubna (nukleárna fyzika); Žukovskij (biotechnológia); Zelenograd (elektrotechnické); Korolev (Centrum riadenia vesmírnych letov); Obninsk (Centrum pre fyziku Zeme, jadrová fyzika); Troitsk (Centrum pre termonukleárny výskum)

VEDECKÉ CENTRUM RAS --- Petrohrad (360 výskumných ústavov, 22 VVI, 30 akadémií, 140 univerzít)

POBOČKA URAL RAS-Jekaterinburg (Experimentálne uzavreté centrá-Arzamas-16; Čeľabinsk 70; Penza 19)

SIBERIAN POBOČKA RAS --- Novosibirsk (Krasnojarsk 26. biotechnické centrum)

KAUKAZSKÉ ODDELENIE RAS --- Rostov na Done (neurocybernetika, biológia, chémia)

ĎALEJ VÝCHODNÁ POBOČKA RAS ---- Chabarovsk

5. Technopoly: ich štruktúra a geografia ( Analýza obr. 33 (A.B) strana 91, text poslednej. Odsek strany 92 a 93)

UKONČENIE: 5 minút na zodpovedanie otázok na konci odseku 16

Reflexia. Zhrnutie lekcie. D/C §16 podľa plánu, rep §1

>>Najvýznamnejšie medzisektorové komplexy Ruska a ich geografia, Vedecký komplex

Najdôležitejšie medzisektorové komplexy

Rusko a ich geografia

Namiesto odvetvových prístupov v ekonomike a v geografia začali používať medziodborové. Je to spôsobené tým, že čoraz zložitejšie medzirezortné vzťahy nezapadali do rezortného rámca. Prepájajú skupiny odvetví do blokov, ktoré plnia spoločnú národohospodársku funkciu (tabuľka 14, obrázok 25).

Tabuľka 14

Medziodvetvové komplexy Ruska

Funkcie domácnosti
Vedecké
Vykonávanie všetkých druhov prác na získavaní, uchovávaní a šírení vedeckých poznatkov
Vojenský priemysel
Poskytovanie ozbrojených síl najnovším vojenským vybavením, zbraňami, muníciou; civilná výroba - špičkové technológie
StrojárstvoPoskytovanie všetkých priemyselných odvetví, poľnohospodárstvo a obyvateľstvo s rôznymi strojmi a mechanizmami
Palivo a energia
Výroba a rozvod energie v rôznych druhoch a formách
Hutnícky, chemický a drevársky
Výroba rôznych stavebných materiálov a chemikálií
agropriemyselnýVýroba, spracovanie a dodávanie poľnohospodárskych produktov spotrebiteľovi
infraštruktúryPoskytovanie rôznych služieb priemyslu a verejnosti

§ 13. Vedecký komplex

Uvažujme o hlavných blokoch, ktoré tvoria vedecký komplex Ruska (obr. 24). Medzi nimi vyniká svojou silou (asi 60 % vedeckého personálu) skupina odvetvových vedeckých, dizajnérskych a dizajnérskych organizácií a experimentálnych priemyselné podniky. Priemyselná veda bola priamo spojená s priemyselným sektorom. Značná časť týchto organizácií slúžila obrannému komplexu. To je jeden z dôvodov, prečo sa výdobytky vedy nedostatočne zavádzali do civilného života. hospodárstva. Druhá skupina - výskumné inštitúcie Ruskej akadémie vied, tie sa väčšinou venujú teoretickým otázkam vedy a majú malú experimentálnu základňu. Zamestnávajú asi 10 % vedcov.

Tabuľka 15
Organizácie vykonávajúce výskum a vývoj

Tabuľka 16

Zamestnanci zaoberajúci sa výskumom a vývojom (ku koncu roka), tisíc ľudí

Napokon tretia skupina – vedecké inštitúcie vyššie vzdelávacie inštitúcie(oddelenia, laboratóriá, výskumné ústavy), knižnice, múzeá, archívy. Tieto vedecké inštitúcie majú tiež nedostatočnú experimentálnu základňu.

Aká je geografia ruskej vedy? Hlavná časť vedeckých inštitúcií a vedcov je sústredená v najväčších mestách a mestských aglomeráciách (obr. 26). Je to spôsobené mnohými dôvodmi.

Po prvé, historické - inštitúcie vedy a vzdelávania v Rusku boli pôvodne vytvorené v hlavných mestách. Po druhé, hlavní spotrebitelia vedeckého vývoja sa sústreďujú v najväčších mestách - podnikoch priemyselných odvetví náročných na vedu a obranný komplex.

Po tretie, vedecké inštitúcie vytvárajú úzke väzby a spolupracujú pri organizovaní výskumu. Preto sa navzájom priťahujú, čím prispievajú k územnej koncentrácii vedy. Najväčším centrom vedy a vzdelávania v Rusku je Moskva. Výskum sa vykonáva takmer na všetkých hlavných vedeckých smerov. Na území mesta pôsobí viac ako 1200 organizácií vedy a vedeckej služby. Medzi nimi je Ruská akadémia vied, niekoľko špecializovaných akadémií (lekárske, poľnohospodárske, prírodné vedy, stavebníctvo a architektúra, technologické vedy, vzdelávanie atď.), 80 akademických ústavov. Viac ako 40 % všetkého vedeckého výskumu v Rusku sa vykonáva v Moskve, vrátane viac ako 30 % dizajnérskej a aplikovanej práce. Pracuje tu takmer 30% doktorov vied, 20% kandidátov vied krajiny, pripravujú sa kádre vedcov pre celé Rusko a pre množstvo nezávislých štátov Spoločenstva národov (SNŠ). Značný počet vedeckých centier obklopuje Moskvu (sú to Dubna, Pushchino, Chernogolovka, Troitsk, Obninsk, Zhukovsky, Zelenograd atď.).

Druhé najvýznamnejšie vedecké centrum v Rusku – Petrohrad – sústreďuje 12 % ruského vedeckého personálu. Vedci skúmajú problémy energetiky, jadrovej fyziky, medicíny, geológie a baníctva, Arktídy a Antarktídy. Veľké miesto zaberá veda súvisiaca s obranným komplexom. Pôsobí tu niekoľko stoviek vedeckých inštitúcií vrátane akademických a priemyselných ústavov.

Celkovo sú 2/3 ruského vedeckého personálu sústredené v Moskve a Petrohrade, ako aj v mestách moskovskej a petrohradskej aglomerácie. V geografii vedy v Rusku sú teda obrovské disproporcie. Je pravda, že situácia sa teraz trochu mení, pretože vedecké, vrátane akademických centier boli založené na Urale (Jekaterinburg), na Sibíri (Novosibirsk, Krasnojarsk, Irkutsk) a na Ďalekom východe (Vladivostok, Chabarovsk). Samara, Saratov, Kazaň, Nižný Novgorod a Rostov na Done sa stali hlavnými vedeckými centrami v Rusku.

Geografia vedy, najmä technickej, sa môže výrazne zmeniť v dôsledku vytvárania takzvaných technopolí. Základom technopolisu je vedecké centrum, ktoré funguje ako „inkubátor“ nových myšlienok (obr. 27). Tieto myšlienky ďalej preberajú skúsené podniky zavádzacieho pásu, ktoré ich stelesňujú do hotového výrobku, vyvíjajú technológiu na jeho výrobu. Ďalej sa táto technológia prenáša do veľkých priemyselných podnikov.

Výhodou takéhoto spojenia vedy a výroby je rýchla implementácia nových vedeckých úspechov.

AT Ruská federácia technopoly sa už vytvárajú v moskovskom regióne (Zelenograd, Troitsk, Žukovsky). Okrem toho sa v ruskom obrannom komplexe vytvorilo mnoho vedeckých centier, ktoré majú nielen vedecké ústavy, laboratóriá, dizajnérske kancelárie ale aj skúsených priemyselných podnikov. Takýchto uzavretých miest sú desiatky (s celkový počet asi 700 tisíc ľudí).

Technopoly sú teda centrá, ktoré spájajú vedecké inštitúcie (vrátane obrany) s priemyselnými podnikmi náročnými na znalosti.

Otázky a úlohy


1. Aké sektory sú zahrnuté do vedeckého komplexu?
2. Aká je geografia ruského vedeckého komplexu?
3. Aké zmeny sa udiali vo vedeckom komplexe Ruska počas rokov reforiem?
4. Čo je technopolis? Aký význam budú mať technopoly pri prechode Ruska na postindustriálnu spoločnosť?

Geografia Ruska. obyvateľstvo a hospodárstvo. 9. ročník: učebnica. pre všeobecné vzdelanie inštitúcie / V.P. Dronov, V.Ya. rum. - 17. vyd., stereotyp. - M.: Drop, 2010. - 285 s.: il., mapy.

abstrakty, domáca úloha v zemepise na stiahnutie, zadarmo si stiahnite učebnice, online lekcie, otázky a odpovede

Obsah lekcie zhrnutie lekcie podpora rámcová lekcia prezentácia akceleračné metódy interaktívne technológie Prax úlohy a cvičenia samovyšetrenie workshopy, školenia, prípady, questy domáce úlohy diskusia otázky rétorické otázky od študentov Ilustrácie audio, videoklipy a multimédiá fotografie, obrázky, grafika, tabuľky, schémy humor, anekdoty, vtipy, komiksové podobenstvá, výroky, krížovky, citáty Doplnky abstraktyčlánky čipy pre zvedavých cheat sheets učebnice základný a doplnkový slovník pojmov iné Zdokonaľovanie učebníc a vyučovacích hodínoprava chýb v učebnici aktualizácia fragmentu v učebnici prvky inovácie v lekcii nahradenie zastaraných vedomostí novými Len pre učiteľov perfektné lekcie kalendárny plán na rok usmernenia diskusné programy Integrované lekcie téma:"Vedecký komplex je vrcholom ekonomiky."

Ciele:


  1. Kultivujte presnosť pri vypĺňaní obrysových máp a pracovných zošitov.

  2. Poznať: zloženie, význam vedeckého komplexu, lokalizačné faktory, hlavné centrá; pojmy "vedecký komplex", "technopolis".

  3. Vedieť na mape zobraziť a pomenovať hlavné centrá vedeckého komplexu.

  4. Rozvíjať všeobecné vzdelávacie zručnosti pri práci s učebnicou, schopnosť analyzovať text, skladať otázky a špecifické predmetové zručnosti pri práci s mapou.

Plán

Štúdium Nová téma

Etapová výzva

1. Stanovenie cieľa.

2. Aktualizácia vedomostí povinné naštudovať si novú tému formou „Eskalátora“ – forma upevňovania a kontroly vedomostí vo dvojici turnusov.

Termíny a koncepty konsolidácie a kontroly:


  1. hospodárstva

  2. Štruktúra ruskej ekonomiky

  3. Odvetvie národného hospodárstva

  4. Medzisektorový komplex (IOC)
3. Pracujte s tabuľkou "ZHU".

A) Učiteľ vyzve deti, aby do prvého stĺpca napísali, čo vedia o vedeckom komplexe. Potom deti v skupinách diskutujú o tom, čo napísali. Každá skupina prezentuje svoje príspevky. Učiteľ nakreslí na tabuľu podobnú tabuľku a vyplní ju odpoveďami detí.

B) Učiteľ vyzve deti, aby si zapísali otázky, ktoré majú v druhom stĺpci, spýta sa, kde môžu nájsť odpovede na svoje otázky.

stôl "ZUH"

1. Učiteľ ponúka pracovať s učebnicou(§ 16, učebnica Dronov V.P., Rom V.Ya. ročník 9) a nájdite odpovede. Deti zároveň samostatne čítajú text a ceruzkou si robia poznámky na okraje.

V - vedel predtým, informácia sa potvrdila;

Toto je pre mňa novinka;

Toto ma prekvapilo.

2. Študenti sú pozvaní vyplňte tabuľku tretí stĺpec. Potom si v skupine vymenia poznámky. Učiteľ požiada niekoľkých študentov, aby vyjadrili svoje poznámky.

Deti si do zošitov zapisujú pojem „technopolis“.

3.Práca s kartami učebnica, atlas. Učiteľ navrhuje vyznačiť geografiu vedeckých centier, technopolov Ruska na obrysovej mape.

Javisková reflexia

1. Pracujte v skupinách. Učiteľ ponúka odpoveď na otázku v skupine do 2 minút, vyberte odpovedajúceho.

1 skupina. Z akých odvetví pozostáva vedecký komplex.

Nakreslite schému na tabuľu.

2 skupina. Aké zmeny sa udiali vo vedeckom komplexe

Počas rokov reforiem v Rusku.

3. skupina. Čo je to „technopolis“? Akú hodnotu budú mať

Počas prechodu Ruska k postindustriálnej spoločnosti.

Skupiny vyslovia svoju otázku a odpoveď, v prípade potreby ju doplnia.

Učiteľ navrhuje doma vypracovať plán štúdia MOV, ktorý by bol vhodný pre všetky ostatné komplexy, ktoré sa budú ďalej študovať. A ponúka ďalšiu úlohu so zvýšenou úrovňou zložitosti: pripravte správu na 5 minút „Zatvorené mesto, mesto duchov Ruska“.

téma:

Ciele:


  1. Poznať pojmy: „spolupráca“, „špecializácia“, „geografická deľba práce“, „komplex výroby strojov“.

  2. Vedieť zovšeobecňovať, vyzdvihnúť to hlavné, pracovať s rôznymi zdrojmi informácií.

  3. Rozvíjať zručnosti pri tvorbe pojmov, presného návrhu vrstevnicových máp a zošitov.

  4. Pestujte si k sebe úctu

Plán

Skúmanie novej témy

Etapová výzva

Štúdium akéhokoľvek MOV môže byť vyjadrené v pláne. Čo je dôležité vedieť o každom MOV a prečo je to potrebné?

1. Učiteľ navrhuje, aby sa v skupinách prediskutovali plány MOV, ktoré zostavili deti doma. Potom každá skupina predstaví svoj plán. Učiteľ opravuje a píše na tabuľu.

Obsah javiska

1. Učiteľ pozve deti, aby si pozreli disk „Geografia Ruska. Ekonomika a regióny“, téma „Strojársky komplex Ruska“ a použitie plánu, učebnice a recenzovaných materiálov na vytvorenie klastra.

Potom jedna zo skupín nakreslí svoj zhluk na tabuľu, ostatné skupiny v prípade potreby dopĺňajú.

Javisková reflexia

1. Učiteľ uvedie príklady špecializácie a vyzve študentov, aby vytvorili definíciu pojmu „špecializácia“ pomocou všeobecne akceptovanej schémy, poznámky, sledovaného filmu (učebnice sú zatvorené).

Učiteľ hovorí, že špecializácia a spolupráca sú súčasťou geografickej deľby práce. Aká je geografická deľba práce? Skúste to definovať.

Potom si deti prečítali svoje definície.

2. Učiteľ navrhne pomocou atlasu označiť na obrysovej mape najväčšie strediská strojárskeho komplexu, ktoré sú dané každej skupine na hárkoch papiera.

Zhrnutie lekcie a domáca úloha

generál. Nájdite definíciu pojmov preberaných v lekcii v učebnici a iných zdrojoch informácií a zapíšte si tú najpresnejšiu do slovníka.

Prejaúrovni. Skladajte domino na štúdium termínov MOV.

PreIIúrovni. Na obr. 34 „Zloženie a súvislosti strojárskeho komplexu“, ako aj text učebnice, nachádzajú príklady vnútroodvetvových a medziodvetvových vzťahov strojárskeho komplexu.

téma:"Komplex na výrobu strojov"

Praktická práca:"Určenie máp polohy strojárstva náročného na prácu a kov".

Ciele:


  1. Formovať koncepty predchádzajúcej lekcie.

  2. Vedieť analyzovať tabuľky, mapy, kresby, vyvodzovať závery.

  3. Rozvíjajte zručnosti v mapovaní.

Kombinovaná lekcia

1. Kontrola domácich úloh.

Učiteľ navrhuje v skupinách diskutovať o definíciách napísaných v žiackych slovníkoch a vybrať tie najlepšie. Skupiny potom zdieľajú svoje definície.

2. Učiteľ vyzve jedného študenta z triedy, aby vymenoval príklady vnútroodvetvových a medziodvetvových vzťahov strojárskeho komplexu, ktoré zdôraznil, aby vysvetlil ich rozdiel. Ostatné sú komplementárne. A jeden zo študentov pomocou plánu vyhodnotí odpoveď a urobí recenziu. (Príloha 1).

3. Učiteľ ponúka rozbor obr. 34, vyplňte tabuľku navrhnutú učiteľom a odpovedzte na otázku.

Aký je princíp triedenia odvetví v učebnici a v tabuľke, ktorú uvádza učiteľ?

4.Praktická práca.

Deti používajúce tabuľku 24, obr. 36 (učebnica) a algoritmus práce pre slabých študentov vykonávajú praktickú prácu.

5. Študenti, ktorí ukončili praktickú prácu, sú pozvaní:

A) Zbierajte domino podľa pojmov (zložené deťmi) alebo zostavte Sinkwine "Engineering".

Zhrnutie lekcie a domáca úloha

Pripravte sa na testovanie na témy "Vedecký komplex" a "Inžinierstvo Ruska". Prineste a pripravte sa na prezentáciu na predtým stanovenú tému „Uzavreté mesto, mesto duchov Ruska“.

Kreatívna úloha. Zostavte tabuľku „Špecializácia, faktory rozvoja strojárstva“ (pomocou tab. 25, obr. 102 v učebnici a atlase). A tiež vyrobiť vzorky rôznych máp pre návrh stánku v triede.

téma:"Vojensko-priemyselný komplex Ruska"

Ciele:


  1. Pestovať vlastenectvo a lásku k vlasti.

  2. Aby bolo možné stanoviť ciele pre lekciu, analyzovať, vyvodzovať závery, zdôvodňovať, zhrnúť informácie do diagramov, zdôrazniť to hlavné.

  3. Poznať pojmy „MIC“, „konverzia“.

Plán

1. Priebežná kontrola vedomostí z preberaných tém (10 minút).

Test


  1. Čo je "technopolis":
a) centrum, kde sa „rodia“ nové nápady;

B) akumulácia technických univerzít a priemyslu;

C) mesto s veľkým množstvom dopravy, rôznorodým vybavením.


  1. Nastaviť zhodu:
1. Naberezhnye Chelny a) KamAZ;

2. Tolyatti b) VAZ;

3. Moskva c) GAZ;

4. Uljanovsk d) UAZ.


  1. Nastaviť zhodu:
Priemyselný faktor umiestnenia

1. Výroba poľnohospodárskych kombajnov a) práca;

2. Výroba banských zariadení b) suroviny;

3. Elektronické inžinierstvo c) vedecké;

4. Automobilový priemysel d) spotrebný.


  1. Inžinierstvo náročné na prácu zahŕňa:
a) prístrojové vybavenie;

B) stavba obrábacích strojov;

B) hutnícky


  1. Podniky tiahnu k metalurgickým základniam...
a) presné strojárstvo; b) ťažké.

  1. Oblasť je výhodná pre umiestnenie továrne na lietadlá:
a) Norilsk;

B) Čeboksary;

B) Vladivostok;

D) Jakutsk.


  1. Vladimir a Volgograd sú centrami:
a) stavba lodí;

B) konštrukcia traktora;

C) ťažké strojárstvo.


  1. Automobily Zhiguli vyrába závod:
a) v Naberezhnye Chelny;

B) v Nižnom Novgorode;

C) v Tolyatti.

Pridajte návrhy.


  1. Kombinácia príbuzných odvetví z rôznych odvetví v jednom podniku ... ...

  2. Pracovnoprávne vzťahy medzi podnikmi ... ...

  3. Strojársky komplex je....

Etapová výzva

1. Rusko je najväčšia vojenská veľmoc na svete. Má najlepší svetový vývoj, zbrane, vojenské vybavenie. A dnes budeme študovať vojensko-priemyselný komplex. Stanovme si ciele lekcie. Čo by sme mali vedieť o vojensko-priemyselnom komplexe, čo by sme sa mali naučiť.

Učiteľ ponúka, že vytvorí zhluk.

Byť schopný povedať o vojensko-priemyselnom komplexe podľa plánu so zobrazením centier na mape.

Čo

Význam

centrá

Faktory umiestnenia

Zlúčenina

2. Učiteľ vyzve deti, aby urobili prezentáciu „Uzavreté mesto, mesto duchov Ruska“ a zavesí na tabuľu mapu s vyznačenými (farebným samolepiacim papierom) uzavretými mestami.

Obsah javiska

1. Učiteľ navrhuje, aby deti po prečítaní textu, po analýze máp atlasu, zostavili podrobný zhluk alebo tabuľku, ktorá odpovedá na body plánu.

Javisková reflexia

1. Učiteľ navrhuje, aby sa v skupinách 7 minút diskutovalo o otázkach uvedených na karte.

kard

Existuje niekoľko pohľadov na problém konverzie. Niektorí veria, že konverzia je pre Rusko nevyhnutná. Obrovské výdavky na zbrojenie boli svojho času jedným z dôvodov, ktoré priviedli ekonomiku ZSSR do hospodárskej krízy. Iní sa domnievajú, že by sa malo riadiť heslom amerického obranného priemyslu „Vývoz zbraní je lepší ako konverzia“.

Odpovedz na otázku


  • Aký je váš postoj k vývozu zbraní do iných krajín?

  • Myslíte si, že je potrebné konvertovať vojensko-priemyselný komplex v Rusku?

  • Má vaša oblasť, kde žijete, problémy s konverziou?

  • Vojensko-priemyselný komplex má silný negatívny vplyv na životné prostredie. Ako vnímate problém likvidácie odpadu z jadrových zbraní?

Zhrnutie lekcie a domáca úloha

Hlavná úloha: zostaviť klaster na papier Whatman a použiť ho na rozprávanie o svojom odvetví pomocou máp a vizuálnych obrázkov z počítačového disku na tému „Palivový a energetický komplex Ruska“.

1 skupina. Ropný priemysel.

2 skupina. Uhoľný priemysel.

3. skupina. Plynárenský priemysel.

4 skupina. Energetický priemysel.

téma:"Palivový a energetický komplex"

Ciele:


  1. Poznať pojmy „náklady“, „jednotka“. plynový systém“, „energetický systém“.

  2. Vedieť pomenovať a zobraziť na mape najväčšie ložiská plynu, uhlia, ropy, najväčšie vodné elektrárne, tepelné elektrárne, jadrové elektrárne, TPP, geotermálne elektrárne.

  3. Rozvíjať reč, schopnosť rozprávať sa s publikom, pracovať s rôznymi zdrojmi informácií.

Plán

Skúmanie novej témy

1. Stanovenie cieľa.

2.Výkon skupín. Nevýkonné deti skopírujú zhluk z tabule.

3. Práca s pojmami. Zapisovanie pojmov do slovníka s dôrazom na hlavné a vedľajšie (náklady, energetický systém, jednotný plynárenský systém).

Ukotvenie

1. Učiteľ spolu so žiakmi grafy"Odvetvové zloženie palivového a energetického komplexu a komunikácií".

Príbeh učiteľa

2. Učiteľ hovorí o palivovej a energetickej bilancii, jej nevyhnutnosti, predstaví pojem „podmienené palivo“.

Práca s mapou

3. Učiteľ navrhuje dať na vrstevnicovú mapu pomocou zhlukov v zošite a atlase zmapuje najväčšie ložiská uhlia, ropy, plynu, tepelných elektrární, vodných elektrární, jadrových elektrární, TPP, geotermálnych elektrární v Rusku.

Skupinová práca

4. Učiteľ rozdelí triedu na 3 skupiny a zadá úlohu: Zvýraznite nedostatky

Skupina 1 - TPP

Skupina 2 - HPP

Skupina 3 - JE. Potom nasleduje diskusia o zistených nedostatkoch.

Test na fixáciu témy a na diagnostiku úrovne vedomostí

Alebo testovanie preberaných tém na počítačoch pomocou elektronických učebníc.

Najväčšie zásoby uhlia (všeobecne geologické) majú povodie:

A) Kuzneckij;

B) Pečerský;

AT) Tunguska;

D) Doneck.


  1. Prvé miesto v Rusku, pokiaľ ide o ťažbu uhlia, je obsadené povodím:
a) Kuzneckij;

B) Pečerský;

C) Južný Jakutsk.


  1. Najlacnejšie uhlie (2-3 krát lacnejšie ako uhlie Kuznetsk) v povodí:
a) Pečerský;

B) Doneck;

AT) Kansk-Achinsk.


  1. Najlacnejší spôsob ťažby uhlia:
a) pod zemou;

B) OTVORENÉ;

B) fontána;

D) čerpanie.


  1. V panve sa ťaží iba podzemné uhlie:
a) Kuzneck;

B) Pečersk;

B) Kansk-Achinsk.


  1. Krajina ťaží 70 % svojej ropy v…( Západosibírska základňa alebo v Strednom Obe).

  2. Najlacnejší spôsob ťažby ropy... (fontána).

  3. 91 % plynu sa vyrába v… (Západná Sibír, alebo v Ob).

  4. Nachádzajú sa rafinérie v oblastiach, kde sa spotrebúvajú spracované produkty, alebo v oblastiach, kde sa ťaží ropa? (V oblastiach, kde sa spotrebúvajú produkty jeho spracovania. Je to pohodlnejšie a ekonomickejšie).

  5. Hlavné plynovody vedú z... (Urengoy a Orenburg).

  6. Pokiaľ ide o produkciu plynu, Rusko sa radí ... (1 miesto).

  7. Popredné spoločnosti v plynárenskom priemysle… (JSC Gazprom).

  8. Z hľadiska zásob ropy Rusko zaberá ... (2. miesto na svete).

  9. Hnedé uhlie sa ťaží v bazéne:
a) Doneck;

B) Kansk-Achinsk;

B) Kuzneck


  1. Ťažba uhlia v 90-tych rokoch…
a) sa zvýšil

B) spadol.


  1. Uhlie z tejto panvy sa vyváža najmä do Japonska.
a) Tunguska;

B) Južný Jakutsk;

B) Kansk-Achinsk.

Kritériá hodnotenia

Chyby 0-1 - skóre "5"

Chyby 2-4 – skóre „4“

Chyby 5-8 – skóre „3“

9 alebo viac chýb – skóre „2“

Pre silných študentov, ktorí dokončia test rýchlejšie ako ostatní, je k dispozícii ďalší materiál:

„Veterná energia“ (s. 99).

"Slnečná energia" (s. 100).

Učiteľ kontroluje ich test, dáva známky. Alebo učiteľ zadá známky nastavené počítačom.

Po dokončení testu si deti vymenia zošity vo dvojiciach a podľa odpovedí a hodnotiacich kritérií otvorených na tabuli testy skontrolujú a vyhodnotia.

Zhrnutie lekcie a domáca úloha

Zostavte geografické loto:

Možnosť 1 - "Termíny a koncepty študovaných tém."

Možnosť 2 - "Geografia najdôležitejších centier študovaných MOV."

Vedecký komplex Ruska teraz prechádza ťažkým obdobím. Od éry perestrojky sa jej štruktúry neustále reorganizujú, rušia, reformujú, optimalizujú – v závislosti od aktuálnych problémov v krajine a spoločnosti a kompetencie tých lídrov, ktorí sú povolaní tieto problémy riešiť.

a špecifiká jeho vývoja

Moderná vedecká sféra, ako každý sociálne orientovaný systém, je plná kolízií a štrukturálnych rozporov. Zároveň má významný vplyv na rozvoj vedeckého potenciálu štátu ekonomická politika vykonáva vláda. Podľa niektorých analytikov sa systémová kríza, ktorá znepokojila mnohé, vrátane vysoko rozvinutých krajín, odráža na ruskom vedeckom komplexe. Existuje však dôvod na optimizmus - vďaka silnému vnútornému potenciálu naša krajina vždy prekonala obdobia krízy, a to aj v progresívnych smeroch.

Rozvoj vedy v Rusku prebiehal míľovými krokmi, pretože krajina buď odrazila inváziu „votrelcov“, potom sa po vojnách a ničení narýchlo obnovila, potom zažila vnútorné prevraty – revolúcie, reformy. Ruská akadémia vied vždy organizovala svoju prácu špeciálnym spôsobom v závislosti od „nerovnovážnosti“ síl a schopností, ktoré v krajine existovali a ktoré by sa mali odstrániť. Pri pohľade späť vidíme, že problémy ruského vedeckého komplexu nevznikli dnes, ale musíme ich riešiť – systematicky a spoločne.

Vedecký komplex krajiny: štruktúra a funkcie

Kľúčovými funkciami vedy sú prognózovanie progresívnych smerov, skúmanie výsledkov práce a rozvoj základného a aplikovaného výskumu ako hlavného smeru činnosti vedeckej komunity.

Štruktúra vedeckého komplexu zahŕňa všetky organizácie, ktoré tak či onak pracujú pre budúcnosť a „pre dobro svojej rodnej krajiny“. Vedecký komplex Ruska je integrálnou entitou pozostávajúcou z rôznych oblastí, ktoré vytvárajú nové technológie a produkujú nové poznatky. Na území stredného regiónu našej krajiny je sústredená polovica všetkých výskumných organizácií, až 70 % zamestnancov pracuje (výskumnými pracovníkmi sú osoby s vyššie vzdelanie, kandidáti a doktori vied) a realizuje sa až 75 % interných nákladov na realizáciu vedeckého výskumu.

Normálne a efektívne fungovanie vedeckého priemyslu nie je možné bez neustáleho zvyšovania vedecko-technického potenciálu, ktorého napredovanie závisí od množstva financií z rozpočtov všetkých úrovní, čo dokazuje svetová prax. Problémy vedy sú úzko späté s problémami ekonomiky. Podľa riaditeľa Inštitútu ekonomických stratégií B. N. Kuzyka sa znalostná ekonomika v súčasnosti stáva kľúčovou v rozvojových stratégiách popredných krajín sveta a pre našu krajinu je to výzva doby.

Vedecký potenciál moderného Ruska: rozvoj nových oblastí výskumu

Hlavnou úlohou „vedúcich myslí“ je rozvoj vedy v Rusku, vytváranie a racionálne vykonávanie programovo cieleného plánovania, ktoré je vedeckým základom pre riadenie rozvoja všetkých systémov zahrnutých do vedeckého komplexu Ruska.

Vďaka dlhodobým vedecko-technickým prognózam, ako aj výsledkom komplexného monitorovania vedecko-technického potenciálu krajiny (hodnotenie schopností jednotlivých vedeckých organizácií riešiť vzniknuté problémy) bol vytvorený osobitný zoznam prioritných oblastí pre vedeckú a technickú problematiku. bol vyvinutý inovačný vývoj a podrobne opísané mechanizmy ich implementácie.

Medzi najnovšie vedecké oblasti patria prelomové technologické oblasti: nano- a biotechnológie, informačné a komunikačné technológie, výroba nových materiálov, ako aj sféry vedeckého a priemyselného komplexu, ktoré umožňujú syntetizovať základné technológie a úspechy v týchto oblastiach. . Vďaka rozvoju nových technologických štruktúr môže naša krajina výrazne uspieť v prechode na novú úroveň rozvoja, pretože do rokov 2020-2025 sa plánujú globálne radikálne zmeny v ekonomickej a sociálnej sfére.

Vedecký a technický komplex: prioritné oblasti činnosti

Vedecko-technický komplex je založený na prognózach budúceho rozvoja vedy a techniky v záujme obrany, bezpečnosti a efektívneho rozvoja priemyselných technológií v Rusku. Tento komplex vo svojej činnosti realizuje racionálne plánovanie práce a rozumné riadenie akumulovaného vedeckého, technického a výrobno-technologického potenciálu všetkých druhov priemyslu.

Aplikované úlohy vedeckej a technickej sféry činnosti, ktoré sú teraz - v zložitom období formovania multipolárneho sveta - v popredí, sú:

  • formovanie koncepcie vojensko-technickej politiky, vedeckej a perspektívy globálneho rozvoja moderných zbraní (na 10-25 rokov);
  • analýza základných a kritických vojenských technológií cudzích štátov a zostavenie zoznamu úloh na zlepšenie spôsobilostí vlastnej vojenskej techniky;
  • vykonávanie systémového návrhu zbraňových systémov v záujme zabezpečenia ich vyváženého rozvoja;
  • tvorba projektov štátneho programu vyzbrojovania a tvorba obranného poriadku štátu zodpovedajúceho novým ekonomickým podmienkam na budúce obdobie;
  • systematické vykonávanie do roku 2020 kvalitatívneho prezbrojenia ozbrojených síl Ruskej federácie, ostatných zložiek ozbrojených síl, vojenských útvarov a orgánov (na základe potenciálu jadrového odstrašovania a síl všeobecného účelu).

Vedecký a technologický komplex a problémy jeho práce

Vedecko-technický komplex je založený na špičkových technológiách a je úzko prepojený s ekonomickým sektorom. Vzhľadom na to, že v 21. storočí narastá dopyt po vytváraní vedomostí, efektívnosti inovácií a vysoko precíznom vývoji, ktorý sa vypláca z ekonomiky, úsilie vedcov a inžinierov smeruje k prekonaniu fragmentácie a izolácie už vytvorená inovačná infraštruktúra:


Tradične sú „silnými stránkami“ vedeckého a technologického komplexu Ruska jadrové a laserové technológie; Naši vedci výrazne pokročili vo vývoji a aplikácii technológií pre nové materiály a pohonné systémy. Mikro-, nano-, rádio- a optoelektronické počítačové technológie si vyžadujú značné investície ľudskej sily a zdrojov na dosiahnutie svetovej úrovne, sú do značnej miery zastarané a vyžadujú si modernú náhradu priemyselné zariadenia. Uvedený prioritný technologický rozvoj získava podporu od zainteresovaných strán – z väčšej časti, samozrejme, štátu (tzv. FTP – federálne cielené programy).

Vedecký a vzdelávací komplex: reformy a kolízie

V súčasnosti pojem "vedecký a vzdelávací komplex" označuje súbor organizácií vysokoškolského vzdelávania, ktoré sa zaoberajú viacsmernými činnosťami: skutočnými vzdelávacími, výskumnými, vedeckými a technickými a inovačnými. Patria sem aj sieťové komunity partnerských univerzít, výskumných a vzdelávacích centier a akademických inštitúcií.

Vedecký a vzdelávací komplex krajiny je „personálnou kováčňou“, dnes považovaná za súčasť trhovej ekonomiky, „subjektom trhových vzťahov“, výrobcom a dodávateľom vedeckých, vzdelávacích, inovatívnych produktov, tovarov a služieb. Moderný ekonomický kurz krajiny si preto vyžaduje, aby reagovala včas a vyškolila „úzkych“ špecialistov “ všeobecný profil“, teda ľudí, ktorí nie sú zaťažení „vedomosťami, zručnosťami“, ale majú „kompetencie“ a sú „silnými zdrojmi inovatívnych nápadov, technológií, projektov“.

Žiaľ, požiadavky kladené na vzdelávací systém, ako aj procesy spôsobené nekompetentným reformným procesom spôsobujú len ľútosť. Úroveň prípravy špecialistov (ktorí však následne nechodia pracovať do svojej špecializácie) je extrémne nízka. Samozrejme, takýto stav nevznikol za jeden rok, ale bol vytvorený systematicky. Už zo školskej lavice prichádzajú na univerzitu nepripravení uchádzači (ale s najvyšším skóre v Jednotnej štátnej skúške!), A s takouto „spustenou“ možnosťou je ťažké „dať“ niečo inovatívne.

Čo je potrebné urobiť, aby bol vedecký a vzdelávací personál krajiny dobre pripravený? Vzdelanie je podstatný prvok budovanie základov inovatívnej ekonomiky. V súčasnej fáze je potrebné venovať náležitú pozornosť príprave realisticky zmýšľajúcich, kvalifikovaných odborníkov, ktorí rozumejú osobitostiam sociálno-ekonomickej situácie. Treba uznať, že práca „efektívnych manažérov“ nemá nič spoločné s realitou. , že by ich mali nahradiť špecialisti, ktorí poznajú špecifiká práce vo svojom odbore na všetkých úrovniach, a robia ju na štátnej úrovni. Je potrebné dbať aj na systém kontinuálneho vzdelávania vrátane postgraduálneho a nadstavbového vzdelávania, vhodné zabezpečenie náučnej literatúry a organizáciu prístupu k informačným zdrojom pre študentov všetkých stupňov.

Vedecký a priemyselný komplex: priority a perspektívy

Vedecko-priemyselný komplex krajiny ako súbor ekonomických činností národného hospodárstva úzko súvisí s činnosťou jednotlivých výrobných celkov, ktoré sú rozdelené podľa kritérií odvetvovej príslušnosti:

  • agropriemysel;
  • vojensko-priemyselný;
  • letectvo;
  • jadrová energia, palivo a energia;
  • high-tech odvetvia chemicko-farmaceutického, mikrobiologického a chemického priemyslu; vedecké prístrojové vybavenie, komplexná výroba;
  • konštrukcia a výroba atď.

Optimálnym výsledkom trvalo udržateľného rozvoja je integrácia komplexov vedeckých organizácií a priemyselných podnikov s využitím potenciálu vedecko-technickej segmentácie. Takáto štruktúra umožňuje postupne prejsť k zmene mechanizmov vedeckého výskumu a pokročilého inžinierstva a technickej tvorivosti, aby boli maximálne prispôsobené potrebám existujúcich priemyselných podnikov. Klastre vedeckých organizácií vytvorené podľa tohto typu (napr. Národné výskumné centrum „Kurčatov inštitút“) a priemyselné podniky (klaster jadrovej energie) sú schopné poskytnúť výber podľa kritéria inovatívnosti. optimálne parametre a cykly procesov modernizácie vedecko-priemyselného komplexu krajiny.

Šírenie moderných informačných a komunikačných technológií rozšíri rozsah high-tech služieb aj do humanitárnych oblastí – zdravotníctvo, školstvo, finančný sektor.

Výskumný komplex: Vysoké záležitosti a vnútro Zeme

Výskumný komplex združuje organizácie, ktoré vykonávajú experimentálne práce na získavaní nových poznatkov, ich aplikácii a praktickom využití pri vytváraní nového produktu – produktu alebo technológie.

Spravidla sa takéto organizácie nazývajú „výskumný ústav“, ale súčasťou komplexu sú aj archívy, rôzne vedecké a informačné centrá, územné experimentálne expedície, priemyselné oddelenia, sekcie a služby, výskumné a výrobné združenia a laboratóriá, ako aj observatóriá, botanické záhrady, veterinárne stanice, jednotlivé experimentálne vzorky (napríklad Medzinárodný termonukleárny experimentálny reaktor).

Vedecká práca, aprobácia, testy v týchto organizáciách sa vykonávajú na špeciálnych zariadeniach. Napríklad výskumná flotila Ruska ako najdôležitejší komponent systému na zabezpečenie národnej bezpečnosti štátu v oblasti štúdia, rozvoja a využívania minerálne zdroje svetového oceánu využíva na svoju prácu príslušné plavidlá vybavené potrebné vybavenie a spotrebičov.

Reforma Ruskej akadémie vied

Vytvorenie Akadémie vied je priamym dôkazom reformných aktivít Petra I. a Kataríny I. (1725), zameraných na posilnenie hospodárskej a politickej nezávislosti Ruska. Cisár vysoko oceňoval potenciál vedeckého myslenia, význam kvalitného vzdelania a kultúry pre prosperitu štátu. Vzniknutá akadémia spočiatku spájala funkcie výskumu a vzdelávacia inštitúcia(vysoká a stredná škola). V budúcnosti - takmer tri storočia - vedecká práca akadémie slúžila na zvýšenie potenciálu krajiny. Stačí spomenúť mená takých slávnych vedcov, ktorí pôsobili v jeho múroch ako L. Euler, M. V. Lomonosov, S. P. Pallas, K. G. Razumovsky.

„Zlyhania“ v činnosti RAS začali r koniec XVIII storočia, keď ju začali kritizovať za prílišné nadšenie pre teoretický vývoj, sebaizoláciu, izoláciu od naliehavých problémov krajiny a vo všeobecnosti „zbytočnosti“. A v rokoch 1870-80. Akadémia vzbudila pozornosť verejnosti v súvislosti s odmietnutím udeliť akademické ceny vynikajúcim vedcom I. Mečnikovovi, I. Sečenovovi a D. Mendelejevovi. Objavili sa obvinenia z „protiruskej“ orientácie činnosti tejto vedeckej štruktúry.

Po revolúcii sa sústredila na inžinierstvo a aplikovaný výskum – pod jej vedením vznikli všetky výdobytky národného hospodárstva. Avšak od 90. rokov 20. storočia minulého storočia až do súčasnosti je Ruská akadémia vied v stave permanentnej krízy. Jeho štruktúry sa buď rozšíria a začnú fungovať, potom sú zrazu zrušené.

Od roku 2013 nastal čas na hlboké reformy a reorganizáciu RAS. Podstatou prebiehajúcej reformy je podľa D. A. Medvedeva „umožniť vedcom zapojiť sa predovšetkým do vedy a výskumu a zachrániť ich od nezvyčajných funkcií správy majetku a verejných služieb“. Vedecká komunita však ostro odsúdila vládou navrhované mechanizmy, pretože sú „nanucované v radikálnej a deštruktívnej forme“. Navrhuje sa teda reorganizácia, ale v skutočnosti ide o bezdôvodné zlúčenie rôzne štruktúry RAS, čo nakoniec privedie vedecký komplex Ruska ako „samoorganizujúci sa“ systém ku kolapsu.

Akademik Ž. Alferov v otvorenom liste V.V.Putinovi poznamenáva vynikajúce úspechy, ktoré sa u nás objavili vďaka Ruskej akadémii vied: „vytvorenie jadrového štítu; jadrová energia a jadrová flotila; prieskum vesmíru a Severná morská cesta; Sibír a Ďaleký východ s organizáciou nových vedeckých centier tam; radarová a polovodičová „revolúcia“ a mnohé iné. Efektívna reforma je nevyhnutná, ale len s pomocou popredných vedcov a transparentným rozhodovaním v rámci štruktúry – to je hlavná myšlienka protestu, ktorý vznikol v júli 2013.

Problémové oblasti v živote modernej ruskej vedy a vzdelávania

Hlavnou úlohou vedeckej obce je poskytnúť štátu plnú odbornú podporu v prioritných oblastiach. Zjavné problémy, ktoré vystupujú na pozadí moderný vývoj vedecký komplex Ruska sa stal:

Ekonomické prepočty, prenikanie bezohľadných „efektívnych manažérov“ do riadiacich kruhov, korupcia v novovzniknutých organizáciách (napr. Nadácia Školkovo);

Deštruktívne mechanizmy reformy vedy a vzdelávania, najmä navrhovaná reforma Ruskej akadémie vied, vyhliadky na zničenie vedeckého potenciálu ústavov Ruskej akadémie vied a krajiny ako celku;

Korporátno-administratívne lobovanie za vedecký vývoj a úplnú komercializáciu;

Spolu so zneužívaním financií je nedostatok financií na high-tech výskum.

Riešenie problémov vedy je teda záležitosťou nielen vedcov, ale aj analytikov, ekonómov a štátnych zamestnancov.

Zhrnutie lekcie pre 9. ročník

téma: Vedecký komplex.

Cieľ:

Predmet:

Meta-predmet a osobné:

Kognitívne UUD

1. Analyzujte, porovnávajte a sumarizujte fakty. Prezraďte dôvody.

2. Prečítajte si všetky úrovne textových informácií.

3. Preveďte informácie z jedného formulára do druhého. Vytvorte rôzne typy plánov.

4. Vedieť identifikovať možné zdroje potrebných informácií, vyhľadávať informácie, analyzovať a vyhodnocovať ich spoľahlivosť.

5. Porovnávať a klasifikovať, nezávisle vyberať kritériá a dôvody.

6. Vytvorte vzťahy príčiny a následku.

7. Vytvorte schematické modely zvýrazňujúce základné charakteristiky objektu.

Komunikatívne UUD

1. Obhajujte svoj názor, uvádzajte argumenty a potvrdzujte ich faktami.

2. Vedieť sa na situáciu pozrieť z inej pozície a rokovať s ľuďmi na iných pozíciách.

3. Pochopenie postavenia druhého, rozlišujte v jeho reči: názor (uhol pohľadu), dôkazy (argumenty), fakty.

Regulačné UUD

1. Samostatne odhaliť a formulovať problém s učením, určiť účel učebných aktivít.

2. Predložte verzie riešenia problému, uvedomte si konečný výsledok, vyberte si z navrhovaných a hľadajte prostriedky na dosiahnutie cieľa sami.

3. Skontrolujte svoje akcie s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami.

4. V dialógu s učiteľom zlepšiť nezávisle vypracované kritériá hodnotenia.

Osobné UUD

1. Hodnotiť svoje vlastné činy a činy iných ľudí z hľadiska spoločenských noriem.

2. Ukážte emocionálnu hodnotu životné prostredie potreba jeho konzervácie a racionálneho využívania.

ja .

Problémová situácia a aktualizácia vedomostí.

Názvy medzisektorových komplexov sú napísané na tabuli:

- Strojárstvo;

- Palivo a energia;

- hutnícky;

- Chemický les.

Vymenujte produkty, ktoré tieto komplexy produkujú? (študentská verzia )

Čo si myslíte, bez čoho je pokrok v týchto oblastiach nemožný? (študentská verzia )

Zápis do notebooku.

Medzisektorové komplexy - skupina navzájom súvisiacich odvetví, ktoré sa čiastočne prekrývajú.

priemysel - súbor podnikov, ktoré vyrábajú homogénne výrobky alebo poskytujú homogénne služby.

Problémová otázka.

Prečo sa najprv skúma vedecký komplex?

Deti určujú úlohy, ktoré dnes musíme vyriešiť.

Žijeme vo veku vedeckej a technologickej revolúcie.

1. Čo je podľa vás určujúcim faktorom pre súčasnú fázu ekonomického rozvoja?

2. Je vedecký faktor v súčasnom štádiu vývoja dôležitý pre všetky odvetvia hospodárstva? Uveďte príklady.

3. S akým komplexom ruskej ekonomiky sa dnes stretneme na lekcii?

II .

Hľadajte riešenie.

Cvičenie.

Definícia:Vedecký komplex

Cvičenie.

Práca s učebnicou strana 60 obr. 23 "Medzisektorových komplexov Ruska"

Definujtefunkciu vedeckého komplexu , zapíšte si do zošita.

1990 - 3,5 milióna ľudí zamestnaných vo vedeckej oblasti, 1 mil ľudí vedci (18 % vedcov na svete).

V 90. rokoch. vo vedeckom komplexe vzniklo veľa problémov.

Cvičenie.

komplexné problémy .

Práca s učebnicou str.62 tab.15 "Organizácie vykonávajúce výskum a vývoj", str.62 tab.16 "Personál zaoberajúci sa výskumom a vývojom". Urobte záver.

Zníženie počtu vedeckých organizácií.

Zníženie počtu ľudí pracujúcich vo vede.

Slabé financovanie vedy.

- "Únik mozgov" - odchod vedcov do zahraničia.

Cvičenie.

Zvážtezloženie vedeckého komplexu.

Práca s učebnicou str.61 obr. 24 „Zloženie vedeckého komplexu“.

Cvičenie.

Zvážte geografiu ruskej vedy. Práca s učebnicou s. 63 mapou "Geografia vedeckých centier Ruska"

Mapové misie:

1. Vymenujte hlavné centrá vedy.

(Moskva, Petrohrad)

2. Vymenuj centrá vedy na Urale, na Sibíri a na Ďalekom východe.

(Ural-Jekaterinburg, Sibír-Novosibirsk, Ďaleký východ-Vladivostok)

3. Záver. Vysvetlite dôvody umiestnenia vedeckých centier.

Hlavné a najväčšie mestá.

Koncentrujú sa znalostne náročné odvetvia, t.j. spotrebiteľov vedeckých poznatkov.

Vedecké inštitúcie majú úzke väzby, t.j. spolupracovať pri organizovaní výskumu.

Nerovnomerné umiestnenie.

Čo je technopolis?

Cvičenie.

Práca s učebnicou str.66 definícia v zošite.

Práca obr. 27 (A) str. 65 vytvorte schému "Štruktúra Technopolu"

Zvážtegeografia technopolis .

Cvičenie.

Práca s učebnicou s.65 mapa "Geografia technopolí"

Menné centrá.

Vyvodiť záver (ústne)

Ι II .

Zhrnutie lekcie.

Vyvodiť závery z lekcie.

Fázy tréningu

Obsah lekcie

(učiteľská činnosť)

Formovanie vzdelávacích aktivít

(Aktivita študentov)

výsledky

1. Organizačná etapa

Organizácia a príprava študentov na prácu (pripravenosť a psychologický prístup)

Forma je frontálna, metóda je verbálna.

2. Etapa kontroly domácich úloh

Vykonávanie testovacej práce (kontrola a hodnotenie vedomostí).

dostal vedomosti.

3. Etapa aktualizácie vedomostí

Žijeme vo veku vedeckej a technologickej revolúcie.

1. Čo je podľa vás určujúcim faktorom pre súčasnú fázu ekonomického rozvoja?

2. Je vedecký faktor v súčasnom štádiu vývoja dôležitý pre všetky odvetvia hospodárstva? Uveďte príklady.

3. S akým komplexom ruskej ekonomiky sa dnes stretneme na lekcii?

Názov témy lekcie:

Vedecký komplex Ruska.

Účel lekcie:

Zoznámte sa s vedeckým komplexom Ruska, určte zloženie a geografiu komplexu, identifikujte problémy. Zistite, čo je technopolis.

Dialóg s učiteľom o určení predmetu hodiny.

Formulácia témy vyučovacej hodiny.

Práca v zošite (zapisovanie témy hodiny).

V dialógu s učiteľom si zdokonaľte reč, počúvanie a vyjadrovanie svojho názoru s rozumom.

Samostatne odhaliť a formulovať problém s učením, určiť účel učebných aktivít.

4. Etapa asimilácie nových poznatkov

Cvičenie. Pokúste sa definovať vedecký komplex, pamätajte si, čo sú priemyselné a medziodvetvové komplexy.

Definícia: Vedecký komplex - súbor organizácií, ktoré vykonávajú výskum a vývoj.

Cvičenie. Práca s učebnicou str.64 tab. 14 „Medzisektorových komplexov Ruska“

Definujte funkciu vedeckého komplexu , zapíšte si do zošita.

1990 - 3,5 milióna ľudí zamestnaných vo vedeckej oblasti, 1 mil ľudí vedci (18 % vedcov na svete).

V 90. rokoch. vo vedeckom komplexe vzniklo veľa problémov.

Cvičenie. Pokúste sa identifikovať hlavnékomplexné problémy .

Práca s učebnicou str.65 tab.15 "Organizácie vykonávajúce výskum a vývoj", str.66 tab.16 "Personál zaoberajúci sa výskumom a vývojom". Urobte záver.

Zníženie počtu vedeckých organizácií.

Zníženie počtu ľudí pracujúcich vo vede.

Prečo si myslíte, že dochádza k znižovaniu počtu organizácií a pracovníkov?

Slabé financovanie vedy.

Čo sa stane s vedcami, keď ich doma neocenia?

- "Únik mozgov" - odchod vedcov do zahraničia.

Cvičenie. Zvážte zloženie vedeckého komplexu.

Práca s učebnicou str.64 obr. 24 „Zloženie vedeckého komplexu“.

Určte, v ktorých sektoroch je viac praxe v ktorej teórii. Existuje vzťah medzi sektormi? Svoju odpoveď zdôvodnite.

Cvičenie. Zvážte geografiu ruskej vedy. Práca s učebnicou s. 67 mapou "Geografia vedeckých centier Ruska"

Mapové misie:

1. Vymenujte hlavné centrá vedy.

(Moskva, Petrohrad)

2. Vymenuj centrá vedy na Urale, na Sibíri a na Ďalekom východe.

(Ural-Jekaterinburg, Sibír-Novosibirsk, Ďaleký východ-Vladivostok)

3. Záver. Vysvetlite dôvody umiestnenia vedeckých centier.

Hlavné a najväčšie mestá.

Koncentrujú sa znalostne náročné odvetvia, t.j. spotrebiteľov vedeckých poznatkov.

Vedecké inštitúcie majú úzke väzby, t.j. spolupracovať pri organizovaní výskumu.

Nerovnomerné umiestnenie.

Čo je technopolis?

Cvičenie. Práca s učebnicou str.70 definícia v zošite. Pracujte s #13 a obr.27(A) s.68 vytvorte schému "Technopolis structure"

Zvážte geografia technopolis .

Cvičenie. Práca s učebnicou str.68 mapa "Geografia technopolí"

Menné centrá. Vyvodiť záver (ústne)

Predná práca študentov. Práca v tíme na formulovaní definície vedeckého komplexu s využitím poznatkov získaných v predchádzajúcich lekciách.

Práca v notebooku (vedecký komplex je ...)

Práca s učebnicou (tabuľkou)

Práca v notebooku (Funkcie komplexu ...)

Práca v notebooku (Problémy komplexu ...)

Práca s učebnicou (tabuľky)

Samostatná práca študentov (analýza geografické informácie, práca s rôznymi zdrojmi poznatkov, závery)

Práca s učebnicou (obrázok)

Predná práca študentov.

Práca s učebnicou (mapou)

Samostatná práca študentov (otázky v prezentácii)

Predná práca študentov.

Práca v notebooku (Technopolis-...)

Práca s učebnicou (obrázok)

Zostavenie schémy pomocou textu učebnice.

Práca s učebnicou (mapou)

Práca s algoritmom.

Predná práca študentov.

Analyzujte, porovnávajte a sumarizujte fakty, identifikujte príčiny.

Vedieť identifikovať možné zdroje potrebných informácií, vyhľadávať informácie, analyzovať a vyhodnocovať ich spoľahlivosť.

Preveďte informácie z jedného formulára do druhého.

Obhajovať svoj názor, uvádzať argumenty, potvrdiť ich faktami.

Pochopenie postavenia druhého, rozlišujte v jeho reči: názor (uhol pohľadu), dôkazy (argumenty), fakty.

Nezávisle organizovať vzdelávaciu interakciu s triedou.

Skontrolujte svoje akcie s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami.

    Fáza fixácie nového materiálu

Vykonanie testovacej práce (overenie a vyhodnotenie nových poznatkov).

Pripravte študentov na samostatná práca, vytvoriť povedomie o vykonanej práci.

Samostatná práca študentov. Vykonávanie skúšobných prác.

Pracujte samostatne a aplikujte

dostal vedomosti.

Skontrolujte svoje činy s cieľom a v prípade potreby opravte chyby sami, schopnosť ohodnotiť svoju prácu.

    Inštrukčná fáza domáca úloha

#13, otázky ústne.

Tvorivá práca: Zbierajte informácie o vedeckom komplexe Čeľabinská oblasť(zloženie, geografia, problémy, organizácie a podniky). Prezentácia alebo správa (voliteľné)

Individuálna a tvorivá práca žiakov. Čiastočne - metóda vyhľadávania.

Vysvetlenie implementácie a požiadavky na domácu úlohu.

    Fáza zhrnutia lekcie

Váš názor na význam vedeckého komplexu pre Rusko pre vás.

Diskusia. Predná práca študentov.

Emocionálne vyloženie žiakov (reflexia žiakov).

p ( ; )

Test

(Kontrola d/z)

    Spojte sféry hospodárstva s fázami ekonomického rozvoja:

    Poľnohospodárstvo a) Priemyselné

    Priemysel b) Predindustriálny

    Sektor služieb c) Postindustriálny sektor

    Vyberte mestá (okresy), ktoré sú v postindustriálnej fáze ekonomického rozvoja:

A) Moskva, Petrohrad;

B) región Volga, Ural, Sibír;

C) Kalmykia, Tyva, sever Ruska.

3. Aká sféra výroby prevláda v ruskej ekonomike?

A) výrobný sektor

B) nevýrobná sféra.

4. Od akého faktora závisí produkcia primárneho sektora (nižšie „poschodia“) a kvartérneho sektora ekonomiky? prečo?

5. Vymenujte postindustriálne centrá svetového systému:

A) New York, Londýn, Paríž, Singapur.

B) New York, Londýn, Moskva, Tokio.

C) New York, Londýn, Rím, Moskva, Tokio.

odpovede

1-b

2-a

3-palcový

ťažba prírodných faktorov prírodné zdroje;

Vedecky náročným faktorom je využitie vedeckého a informačného toku.

bodov

10b

stupňa

"5" - 10-9b

"4" -8-6b

"3" -5-4b

Test

(Kontrola nového materiálu)

    Ako sa zmenil počet vedcov v 90. rokoch?

A) bola znížená

B) zvýšená.

2. Prečo sú Moskva a Petrohrad hlavnými centrami vedy v Rusku?

A) Veľké mestá, kde sú sústredené vedecké a vzdelávacie inštitúcie a konzumenti vedy.

b) metropolitné mestá.

C) Existujú podniky, ktoré využívajú vedecký vývoj.

3. Centrum uralskej pobočky Ruskej akadémie vied:

A) Ufa;

B) Čeľabinsk;

B) Jekaterinburg.

4. V ktorom regióne Ruska je pozorovaná koncentrácia technopolov?

A) Moskovský región;

B) Ural;

B) Sibír.

5. Kde sa realizujú vedecké myšlienky technopolisu?

A) vo vedeckom centre;

B) v experimentálnom podniku;

B) v priemysle.

odpovede

bodov

stupňa

"5" - 5b

"4" - 4b

"3" - 3b

Navrhnite spôsoby riešenia nízkej životnej úrovne.

Navrhnite spôsoby riešenia nezamestnanosti.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?

Navrhnite spôsoby riešenia iracionálneho manažmentu prírody.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?

Navrhnite riešenia pre malé mzdy.

S akými ťažkosťami sa môžete stretnúť pri riešení tohto problému?